Klub

Ludowy Klub Sportowy "SPARTA" w Osobnicy swoją historią sięga1976roku, kiedy w miejscowości Osobnica powstała drużyna piłkarska, która jako „LZS” Osobnica zaczęła występować w rozgrywkach ligi wiejskiej. Po kilku latach reaktywowano drużynę, która w międzyczasie zawiesiła swoją działalność. Tym samym, w1983roku wznowiono działalność klubu pod nazwą LZS "SPARTA" Osobnica. Założycielami byli: Wincenty Ochwat, Franciszek Rolek i Jan Bara. W początkowym okresie działalności, z powodu braku stadionu, drużyna rozgrywała swoje mecze w sąsiedniej wsi Trzcinica. Jednocześnie czyniono starania o własny obiekt, który powstał kilka lat później. Pierwszy mecz na własnym obiekcie zespół z Osobnicy rozegrał z drużyną Tajfun Łubno Szlacheckie, który wygrał wynikiem 3:1. Drużyna szybko awansowała do klasy „B”, a po kliku sezonach znalazła się kolejny poziom rozgrywkowy wyżej. W roku1995miał miejsce historyczny awans do klasy okręgowej, co do dnia dzisiejszego pozostaje największym osiągnięciem klubu. Przez kilka sezonów drużyna z Osobnicy mierzyła się z drużynami m.in. z Brzozowa, Leska, Sanoka, Rymanowa czy Krosna[8]. Klub przeżywał wtedy swoje najlepsze lata, zainteresowanie piłką nożną w latach 95-00 w miejscowości było ogromne. Drużynie seniorów przez cały czas towarzyszyły drużyny młodzieżowe. Po latach porażek i spadków, klub znalazł się na najniższym poziomie rozgrywkowym. Po pięciu latach gry w klasie B, zawodnicy „SPARTY” w2013roku wykorzystali możliwość gry na wyższym poziomie rozgrywkowym, lecz z powodu braków kadrowych nie zdołali utrzymać swojego miejsca w krośnieńskiej klasie "A". W2015roku zespół został wycofany z rozgrywek, do gry powrócił rok później w niższej klasie "C".

Klub LKS „SPARTA” Osobnica jako stowarzyszenie kultury fizycznej posiadające status Organizacji Pożytku Publicznego realizuje zadania z zakresu popularyzacji i rozwoju różnych dyscyplin sportowych oraz stałego podnoszenia kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

Wiadomości (utwórz nową)